Skansen Rzeki Pilicy

Z pewnością dla wielu miłośników naturalnych muzeów idealnym miejscem do odwiedzenia będzie Skansen Rzeki Pilicy. Opis, który poświęcony jest historii jego stworzenia, jasno pokazuje, że przestrzeń ta wyjątkowa przestrzeń tworzona jest od 2000 roku. Ten pierwszy w Polsce poświęcony rzece skansen na wolnym powietrzu podlega bezpośrednio pod władze samorządowe Tomaszowa Mazowieckiego. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym miejscu?

Skansen Rzeki Pilicy – opis

Choć historia tego miejsca ma nieco ponad 20 lat, miejsce to stanowi najlepszy przykład tego, że działania stowarzyszeń potrafią istotnie przyczynić się do popularyzacji naturalnych muzeów. Zgodnie z oficjalnymi informacjami o Skansenie Rzeki Pilicy, opis historii tego miejsca zaczyna się od działań Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza, które stworzyło te wyjątkowe muzeum społeczne. Dopiero 5 lat później miejsce zostało przejęte przez Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Co jednak stało za ideą stworzenia tego miejsca? Pomysłodawcy pragnęli, aby możliwe było wykreowanie żywej placówki, w której historia rzeki oraz jej przyroda zostały opowiedziane w wyjątkowy sposób. Łącząc w swej kreacji przestrzeń kulturową, wytworzoną w danym obszarze, możliwe stało się poznawanie tych elementów za pomocą wszystkich zmysłów.

Skansen Rzeki Pilicy – cennik

Dla każdego miłośnika zwiedzania, chcącego docenić te naturalne muzeum, ważne będzie to, ile trzeba będzie zapłacić za wizytę. Przyglądając się kosztorysowi miejsca, zauważyć można, że w Skansenie Rzeki Pilicy cennik rozdziela się na dwa okresy zwiedzania. Pierwszy zaczyna się pierwszego kwietnia i trwa do końca października, a drugi od początku listopada do końca marca. W przypadku tego drugiego zauważyć można wyraźnie niższe ceny. Dobrą wiadomością dla wszystkich będzie to, że w przypadku Skansenu Rzeki Pilicy ceny biletów są przystępne dla wyjazdów rodzinnych. Oznacza to, że udanie się do tego żywego muzeum będzie atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i również dla dzieci. Dla osób poruszających się własnym samochodem dobrą informacją będzie to, że dostępny jest płatny parking.

Skansen Rzeki Pilicy – dojazd

Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest niezwykle korzystna lokalizacja, która sprawia, że do Skansenu Rzeki Pilicy dojazd jest niezwykle prosty. Instytucja ta znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Modrzewskiego, czyli w południowo-wschodniej części miasta. Od strony centrum dojazd możliwy jest m.in. ulicą Świętego Antoniego. Wcześniej wystarczy trafić do samego Tomaszowa Mazowieckiego, co nie powinno stanowić większego problemu. Dzięki temu, że sam skansen ulokowany jest na obrzeżach miasta, nie musimy obawiać się dalekich wyjazdów poza miasto i obaw, czy z pewnością zdołamy trafić na miejsce. Dzięki płatnemu parkingowi możliwe będzie znalezienie miejsca bezpośrednio pod samym naturalnym muzeum. Osoby planujące jednodniowy wyjazd powinny pamiętać jednak o tym, że w poniedziałki Skansen nie jest dostępny do zwiedzania.

Skansen Rzeki Pilicy i Niebieskie Źródła

Bytność w Tomaszowie Mazowieckim koniecznie powinna zawierać w sobie zwiedzanie dwóch miejsc. Mowa o Skansenie Rzeki Pilicy i Niebieskich Źródłach, które stanowią część tego muzeum, ale ze względu na swoją naturalną odrębność warte są specjalnego wyróżnienia. To właśnie w tym centrum przyrodniczego piękna będziemy mogli znaleźć mnóstwo przykładów bogatej fauny i flory, w tym również gatunków zagrożonych wyginięciem. Dostrzec to będziemy mogli zwłaszcza w przypadku niezwykle różnorodnej flory, ponieważ wyróżnić można tu ponad 400 gatunków roślin naczyniowych. Część z nich podlega ścisłej ochronie, więc szczególny nacisk kładziony jest na to, aby w czasie swojej obecności na tym terenie, który nie podlega opłatom, zachować ostrożność i poszanowanie dla niezwykle pięknej natury. To zaś nam się opłaci, gdyż możliwe będzie podziwianie niezwykle pięknych niebiesko-błękitno-zielonych barw rezerwatu Niebieskie Źródła. Miłośnicy wszelkiego rodzaju ptactwa z pewnością zainteresują się tym, że na obszarze około 29 ha znaleźć można aż 75 gatunków ptaków.