Groty Nagórzyckie

Naturalne przestrzenie w naszym kraju oferują wiele różnorodnych możliwości na zapoznawanie się z pięknem przyrody i tworami powstałymi za sprawą sił natury. Część z nich jednak jest połączona z dawnymi, historycznymi działaniami człowieka. Do nich należy Groty Nadgórzyskie, które są pozostałością po istniejącej niegdyś podziemnej kopalni kwarcu. Liczne korytarze, wnęki, sale i zaułki tej podziemnej przestrzeni zawierają w sobie również rozległe groty, których urok i wyjątkowość z pewnością zaciekawi nie tylko wytrawnych grotołazów. Wraz z niezwykłymi kompleksami podziemnych sal i korytarzy warto poznać lokalne legendy, które wyraźnie podkreślają niezwykły charakter tej wyjątkowej przestrzeni.

Groty Nagórzyckie – godziny otwarcia

Jedną z najistotniejszych kwestii jest to, w jakich warunkach i w jakim czasie można podjąć się zwiedzania tych niezwykle pięknych Grot Nagórzyckich. Godziny otwarcia ustalone są z poszanowaniem funkcjonujących obecnie obostrzeń związanych z pandemią. Oznacza to, że ruch turystyczny odbywa się we wszystkie dni poza poniedziałkiem. Od wtorku do piątku zwiedzać możemy w godzinach od 8:00 do 16:00, a w sobotę oraz niedzielę obiekt turystyczny jest dostępny dla zwiedzających od 10:00 do 16:00. Z tego rozwiązania z powodzeniem mogą korzystać zarówno grupy osoby indywidualne, jak i całe rodziny. Czas zwiedzania jest wydłużony w okresie letnim, czyli od 1 kwietnia do końca października. Wtedy też od wtorku do niedzieli groty możemy zwiedzać od 10:00 do 18:00.

Groty Nagórzyckie – zwiedzanie

Wyjątkowe możliwości stawiają przed gośćmi Groty Nagórzyckie. Zwiedzanie dostępne jest tu dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Oznacza to, że poszczególnych grup wiekowych dostępne są odpowiednie bilety. Jakie opcje dostępne są dla gości Grot Nadgórzyckich? Zwiedzanie odbywa się poprzez przemierzenie specjalnej podziemnej Trasy turystycznej „Groty Nagórzyckiej”. Wyjątkowy labirynt podziemnych sal stanowić będzie gwarant uzyskania mnogiej ilości niezapomnianych wrażeń. Tu pamiętać należy o tym, że nie jest możliwe przemierzanie tej trasy na własną rękę. Każdorazowo spacer obywać się będzie z przewodnikiem. Z kolei grupa, która będzie oprowadzana, nie może liczyć więcej niż 25 osób. W przypadku grup zorganizowanych (np. wycieczek szkolnych z terenu Tomaszowa Mazowieckiego) minimalna wielkość grupy to 5 osób.

Groty Nagórzyckie – czas zwiedzania

Decydując się na skorzystanie z niezwykłej wycieczki, koniecznie powinniśmy zaplanować sobie cały wyjazd. W przypadku Grot Nagórzyckich czas zwiedzania wynosi około 30 minut. W tym czasie przemierzane będą unikatowe korytarze i groty tej dawnej kopalni kwarcu, która idealnie odwzorowuje to, jak zarówno natura, jak i ludzkie ręce współgrały przy żłobieniu tego wyjątkowego podziemnego kompleksu. Warto pamiętać o tym, że wejścia do groty odbywają się co pół godziny, więc warto odpowiednio wcześniej umówić się z administratorem trasy na konkretną godzinę. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio rozplanować swój przyjazd oraz pobyt. Pamiętać należy również o tym, że ostatnie wejście możliwe jest na pół godziny przed zamknięciem.

Groty Nagórzyckie – legenda

Wyjątkowa przestrzeń podziemnych kompleksów tworzy grunt niezwykle podatny na powstawanie miejscowych legend. Nie inaczej jest w przypadku Grot Nagórzyckich. Legendy powstałe wokół tego miejsca opowiadają wiele historii. Choć groty te również są podawane jako miejsce, w którym działał słynny zbój Madej. Choć jego postać przypisywana jest do wielu lokalizacji w całym kraju, Groty Nagórzyckie mają własną, lokalną legendę. W tej opowieści chłop kopiący piach w nagórzyckich grotach spotkał diabła. Ten zaś starał się go namówić do tego, aby zaprzestał pracy w dzień powszedni, a pracował jedynie w niedzielę. Choć w zamian oferował chłopu pieniądze, ten przeląkł się, poznając diabelską istotę i przyrzekł, że już więcej nie uda się do Nagórzyc, aby wykopać jakikolwiek piach. Choć legenda ta powstała jeszcze przed II Wojną Światową, idealnie wpisuje się w nurt dawnych legend i klechd polskich oraz słowiańskich, które bogate były w opisy spotkań zwykłych ludzi z diabłami i biesami.